CYFROWE APARATY SŁUCHOWE

Technologia tworzenia nowoczesnych aparatów słuchowych mocno ewoluowała w ostatnim dziesięcioleciu. W zapomnienie poszły wielkie urządzenia z ciągłym piskiem akustycznych sprzężeń zwrotnych, a zastąpiły je zgrabne, umieszczane bezpośrednio w uchu mikrokomputery.

Najlepsze aparaty słuchowe, na przykład z serii Widex DREAM, gwarantują dźwięk możliwie najbardziej zbliżony do naturalnego we wszystkich otoczeniach akustycznych. Dlatego zarówno rozmowa w hałśliwej restauracji jak i śpiew ptaków w letni dzień, dzięki cyfrowym aparatom słuchowym mogą być dźwiękami tak przyjemnymi jak nigdy dotąd.
Czym są cyfrowe aparaty słuchowe?
Cyfrowe aparaty słuchowe składają się z pięciu głównych elementów: mikrofonu, wzmacniacza (procesora obróbki dźwięku), mikroczipa, słuchawki (głośnika) i baterii.
Podczas gdy dawne aparaty słuchowe działały na zasadzie prostego wzmacniacza, aparaty cyfrowe to miniaturowe komputery, które poddają dźwięk obróbce zapewniając, że jest możliwie najbardziej zbliżony do naturalnego. 
Jak działają cyfrowe aparaty słuchowe
Cyfrowe aparaty słuchowe zaczynają działać gdy ich mikrofony wyłapują dźwięk i przesyłają go do wzmacniacza. We wzmacniaczu dźwięk zostaje zamieniony z analogowego na cyfrowy i poddany obórbce. Następnie jest przesyłany do słuchawki i dalej do ucha użytkownika.
  • MIKROFON: Mikrofon odpowiada za jakość słyszanego dźwięku. W wiekszości mikrofony są adaptacyjne to znaczy, że w zależności od otoczenia akustycznego i potrzeby wzmocnienia wybranych sygnałów włączają tryb kierunkowy lub wszechkierunkowy/li>
  • WZMACNIACZ: Wzmacniacz wzmacnia dźwięki odpowiednio do indywidualnego ubytku słuchu i potrzeb. Umożliwia słyszenie dźwięków bez zniekształceń i zakłóceń.  We wzmacniaczu znajduje się najwięcej elektronicznych elementów aparatu słuchowego’
  • MIKROCZIP: To układ nerwowy cyfrowego aparatu słuchowego. Pomimo swojego małego rozmiaru, czip może mieć niezwykle dużą moc i odpowiadać za kluczowe funkcje takie jak obróbka dźwięku czy bezprzewodowa komunikacja. Dzięki małemu czipowi cyfrowe aparaty słuchowe mogą być mniejsze niż dotychczas i zużywać znacznie mniej energii z baterii.
  • SŁUCHAWKA: Słuchawka zamienia sygnały elektryczne na dźwięki przesyłane do ucha użytkownika. Ilość przesyłanego dźwięku zależy od wielkości słuchawki dlatego bardzo głęboki ubytek słuchu wymaga zastosowania odrobinę większego aparatu słuchowego.
  • BATERIA: Silnik aparatu słuchowego, bateria, dostarcza energi do działania urządzenia. Ilość energii niezbędnej do działania cyfrowego aparatu słuchowego zależy od jego rozmiaru, liczby funkcji i sposobu ich wykorzystania. Firma Widex bez przerwy pracuje nad maksymalnym wykorzystaniem mocy i energii aparatów słuchowych

Gdzie można kupić aparat słuchowy
Tylko protetyk słuchu może określić jaki jest najodpowiedniejszy dla danej osoby typ aparatu słuchowego. W naszej wyszukiwarce można odnaleźć protetyka słuchu najbliżej swojego miejsca zamieszkania.
Cyfrowe vs. analogowe aparaty słuchowe
Pierwsze aparaty sluchowe były aparatami analogowymi. Chociaż są one jeszcze tu i ówdzie dostępne, to niemal w całości zostały zastąpione aparatami cyfrowymi.

Pomiędzy aparatami analogowi i cyfrowymi istnieje istotna różnica, tkwiąca przede wszystkim w sposobie obróbki dźwięku. Cyfrowe aparaty słuchowe przetwarzają dźwięk wchodzący do aparatów na sygnał cyfrowy, który zostaje poddany obróbce i dopiero jako taki jest ponownie zamieniany na dźwięk analogowy przesyłany dalej do uszu użytkownika. Taki rodzaj obróbki gwarantuje dźwięk czystszy i bardziej zbliżony do naturalnego.

Wyobraź sobie, że w hałaśliwej restauracji próbujesz rozmawiać z przyjacielem. Jeśli’nosisz analogowy aparat słuchowy wzmacniane &ndash są wszystkie dźwięki - głos przyjaciela’a, hałas otoczenia, muzyka, odgłos naczyń, rozmowy przy innych ’ stolikach. Jeśli’natomiast korzystasz z cyfrowych aparatów słuchowych Twoje wrażenia mogą być całkowicie odmienne. Takie urządzenia zapewniają słyszenie wyłącznie dźwieków pożądanych. Głos przyjaciela’dociera wyraźnie, natomiast inne dźwięki otoczenia i hałas zostają wytłumione.  Dzieje się’tak ponieważ cyfrowe aparaty słuchowe to inteligentne urządzenia wyposażone w takie funkcje jak redukcja hałasu, mikrofony kierunkowe czy system eliminacji sprzężeń.

Badanie Słuchu Online

Nasze badanie słuchu online jest bardzo proste. Wystarczy odpowiedzieć na pięć prostych pytań i wysłuchać kilku próbek dźwiękowych. Wyniki takiego badania dostępne będą od razu po jego zakończeniu.

Skontaktuj się z nami

Masz nam coś do przekazania? Prosimy o kontakt z firmą Widex. Skontaktuj się z nami

Wybierz kraj/region

Widex Poland Sp. z.o.o.
Ślęza, ul. Szyszkowa 4
55-040 Kobierzyce
Email: widex@widex.com.pl

Widex Regional Operation Center EMEA Sp. z.o.o.
Graniczna 8A, DC1,
54-610 Wrocław, Polska
NIP: 8961538704
Email: roc@widex.com